15 jūnijs, 2024

Līdzīgas balvas Eižena Āriņa balvai datorzinātnēs

Eižena Āriņa balva datorzinātnē ir ievērojama balva, kas tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu datorzinātnes jomā. Tomēr tā nav vienīgais apbalvojums, ar ko tiek novērtēta izcilība šajā dinamiskajā disciplīnā. Pasaulē ir vairākas citas prestižas balvas, un katrai no tām ir sava unikāla vēsture un nozīme. Šajā rakstā aplūkotas dažas no līdzīgām balvām, ar kurām tiek godināti izcili sasniegumi datorzinātnēs.

Tjūringa balva

Tjūringa balva, kas nosaukta slavenā britu matemātiķa un datorzinātnieka Alana Tjūringa vārdā, tiek uzskatīta par augstāko apbalvojumu datorzinātņu jomā. Ar to apbalvo personas, kas devušas revolucionāru un ilgstošu ieguldījumu šajā nozarē. Tjūringa balvu administrē Association for Computing Machinery (ACM), un kopš 1966. gada to piešķir katru gadu.

Fīldsa medaļa datorzinātnēs

Iedvesmojoties no Fīldsa medaļas matemātikā, Fīldsa medaļa datorzinātnēs ir prestiža balva, ar ko apbalvo izcilus jaunos pētniekus šajā jomā. Apbalvojuma mērķis ir veicināt un atbalstīt datorspeciālistus, kuri ir pierādījuši, ka ir ārkārtīgi daudzsološi un potenciāli spēj dot ieguldījumu nākotnē. Fīldsa medaļu datorzinātnēs reizi četros gados piešķir Starptautiskā matemātiķu savienība (IMU).

Greisas Murejas Hopperas (Grace Murray Hopper) balva

Greisas Murejas Hopperas balva, kas nosaukta datorzinātnes pionieres kontradmirāļa vārdā, tiek piešķirta personām, kuras ir guvušas ievērojamus panākumus datorzinātnes praktiskajā pielietojumā. Ar šo balvu tiek godināti sasniegumi tādās jomās kā programmēšanas valodas, programmatūras izstrāde un sistēmu projektēšana. To katru gadu pasniedz ACM.

Nevanlinnas balva

Nevanlinna balva ir prestiža balva, ko piešķir personām, kuras devušas nozīmīgu ieguldījumu teorētiskās datorzinātnes jomā. Balvu, kas nosaukta somu matemātiķa Rolfa Nevanlinna vārdā, piešķir reizi četros gados Starptautiskā matemātiķu kongresa laikā. Tā tiek piešķirta par izciliem sasniegumiem algoritmu, sarežģītības teorijas, skaitļošanas ģeometrijas un citās saistītās jomās.

Allena Ņūela balva

Allen Newell Award, ko piešķir Association for Computing Machinery (ACM) un Association for the Advancement of Artificial Intelligence (AAAI), tiek piešķirta personām, kuras devušas nozīmīgu ieguldījumu mākslīgā intelekta jomā. Balva tiek piešķirta par sasniegumiem tādās jomās kā kognitīvā zinātne, mašīnmācīšanās, dabiskās valodas apstrāde un robotika.

Gēdela balva

Gēdela balvu katru gadu piešķir personām, kas devušas ievērojamu ieguldījumu teorētiskās datorzinātnes jomā. Ar šo balvu apbalvo izcilus pētnieciskos darbus, kas ir būtiski ietekmējuši fundamentālu jēdzienu, algoritmu vai metodoloģiju izpratni. Gēdela balvu kopīgi sponsorē Eiropas Teorētiskās datorzinātnes asociācija (EATCS) un ACM Algoritmu un skaitļošanas teorijas speciālo interešu grupa (SIGACT).